Spotkanie opłatkowe seniorów w Stobnie

W piątek 8 grudnia 2023 odbyło się już tradycyjne, coroczne Spotkanie Opłatkowe Seniorów, które zgromadziło kilkadziesiąt serdecznych osób z naszej lokalnej społeczności. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło nie tylko seniorów z naszej gminy, ale także zjednoczyło członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Powiatu Polickiego.  

Dnia Dziecka w Przecławiu [FOTORELACJA]

Wesoły i barwny dzień dla naszych najmłodszych mieszkańców przyniósł wiele radości i uśmiechów. 1 czerwca o godzinie 15:00 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyły się oficjalne gminne obchody Dnia Dziecka. Organizacja tego wydarzenia przyciągnęła zarówno małe, jak i większe dzieci, które mogły cieszyć się licznymi…

Rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

Najmłodsze dzieci będą mogły wykazać się plastycznie, starsze fotograficznie, a młodzież będzie mogła nakręcić film. „Gmina Kołbaskowo oczami dzieci i młodzieży" - to tytuł konkurs organizowanego przez Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo, który rusza właśnie teraz i potrwa do końca maja. Dla zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.  

Zajączek odwiedził przedszkolaków

Na dzień przed przerwą Wielkanocną, zajączek stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo odwiedził maluchy w przedszkolach gminy Kołbaskowo. Nie zapomniał także o najmniejszych dzieciach w przecławskim żłobku. Były słodycze, upominki, uśmiechy na ustach oraz wspólne zdjęcia.  

"Barwy natury barwami życia" - finał projektu

Spotkania w świetlicach, warsztaty i nauka jak robić zdjęcia. Jakim sprzętem, w jakim oświetleniu i jakim plenerze? Potem wyjścia na łono natury, aby pokazać piękno otaczającej nas przyrody, lub wykonać ładne zdjęcia portretowe w terenie. Na koniec wystawy. Właśnie zakończył się projekt stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo pod nazwą "Barwy natury…

Przygotowaliśmy 250 paczek dla seniorów!

Za nami pracowity grudzień. Oprócz pomocy przy organizacji Mikołajek w Przecławiu i przygotowaniu paczek dla dzieci - nasze stowarzyszenie wraz ze sponsorami przygotowało 250 paczek dla najstarszych mieszkańców gminy. W połowie grudnia, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyło się pakowanie. Dzięki licznym pomocnikom, prace poszły ekspresowo.…
facebook_page_plugin

Będą mikołajki i paczki. Cel? Uśmiechy na twarzach.

RenataWojcik2Rozmowa z Renatą Wójcik, Z prezesem zarządu stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo Renatą Wójcik rozmawia Jarosław Dworzyński.

 

 

 

 

Jarosław Dworzyński - Pytanie o początki. Jak wyglądały, kto jest pomysłodawcą i jakie są cele stowarzyszenia KPGK?
Renata Wójcik - Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w czerwcu 2012 roku z inicjatywy grupy wspaniałych ludzi, którzy mieli wizję i chcieli zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Na prezesa zarządu wybrana została pani Małgorzata Schwarz, od zawsze bardzo zaangażowana w rozwój lokalnego życia społecznego gminy. Od początku działalności stowarzyszenie dbało o aktywizację i integrację życia mieszkańców, o ich rozwój kulturalny, profilaktykę zdrowotną, kształtowanie postaw ekologicznych i ochronę środowiska. Pięć lat temu w stowarzyszeniu zaszły zmiany i zostałam wybrana na nowego prezesa. Grzegorz Smolicz został moim zastępcą, ale także nieocenionym wsparciem i towarzyszem we wszystkich działaniach stowarzyszenia.

J.D. - Jakie działania prowadzi stowarzyszenie? Czym możecie się pochwalić?
R.W. - Nasze działania kierujemy do dzieci, seniorów, a także całych rodzin. Zaczynaliśmy od Białej Soboty, corocznego sadzenia krokusów i Halloween. Od lat organizujemy zabawy mikołajkowe i paczki dla około 300 dzieci z gminy, a dla kilkudziesięciu seniorów spotkania opłatkowe, poprzedzone dwumiesięcznym okresem przygotowań i warsztatów tematycznych. Staramy się także reagować na pojawiające się nowe potrzeby mieszkańców. Przykładem może być udział w gminnej akcji Maseczka dla mieszkańca oraz pozyskanie od sponsora 10 laptopów, które zostały przekazane potrzebującym uczniom do zdalnej nauki w czasie pandemii. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kilku projektów. Jednym z nich jest fotograficzny „Barwy jesieni barwami życia”, który niedługo znajdzie swój finał, a efekty w postaci wystawy będą mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy.

J.D. - Z czego jest pani najbardziej dumna w dotychczasowej działalności SKPGK?
R.W. - Jestem dumna z tego, że nasze stowarzyszenie działa w sposób ciągły, prowadzimy nieprzerwane działania, w które udaje się nam zaangażować nie tylko członków stowarzyszenia, ale również szerokie grono wolontariuszy i lokalną społeczność. Nie udałoby się nam to bez wsparcia darczyńców – osób prywatnych i firm przekazujących darowizny. Jestem pod ogromnym wrażeniem życzliwości i autentycznej chęci pomocy z jaką się spotykam z ich strony. Cieszy mnie, że przez wszystkie lata naszej aktywności zbudowaliśmy olbrzymi kapitał zaufania społecznego, spotykamy się z wdzięcznością i jesteśmy rozpoznawalni nie tylko w naszej gminie. Zdobyliśmy pierwsze miejsce podczas Powiatowej Gali Wolontariatu i Aktywności Społecznej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Policach. Skupiamy się przede wszystkim na mieszkańcach gminy Kołbaskowo, nie mogę więc nie wspomnieć o bardzo dobrych warunkach do działania wolontariatu, jakie stwarza pani wójt.

J.D. - Stowarzyszenie rozmawia z dużym sponsorem. Czy udało się dojść do porozumienia i czy może nam pani zdradzić, co z tego wynika?
R.W. - Od kilku tygodni prowadzę rozmowy firmą Amazon, z którą przygotowujemy wspólnie kampanię świąteczną. Dzięki temu będziemy mogli zorganizować w tym roku mikołajki dla dzieci oraz akcję „Paczka dla Seniora”. Już niedługo będziemy więcej informować o tych wydarzeniach.

J.D. - Mieszka pani od lat w naszej gminie. Jak tu się żyje?
R.W. - W Przecławiu mieszkam już ponad 20 lat i jestem pod wrażeniem, jak rozwija się nasza gmina. Pamiętam, jak ja musiałam wozić swoje dzieci do przedszkola do Szczecina, bo na miejscu działało jedynie przedszkole w Kołbaskowie. Obecnie mamy świetne warunki dla rodzin z małymi dziećmi, powstał publiczny żłobek, przedszkola i budynki szkolne, a cała gmina skomunikowana jest ze Szczecinem komunikacją miejską. Od lat współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi spoza naszej gminy, spotykam się z olbrzymim zachwytem, a wręcz zazdrością z dostępności doskonale wyposażonych świetlic środowiskowych działających w wielu miejscowościach. Oprócz tego mamy tu naprawdę świetne warunki do spędzania czasu wolnego i wypoczynku. W ostatnich latach powstał dom kultury, rewelacyjne nabrzeże w Siadle Dolnym i fantastyczna, ciągle rozbudowywana sieć szlaków rowerowych. Moje ulubione miejsce i sposób spędzania czasu wolnego, to przemierzanie kajakiem Międzyodrza, start oczywiście z nowego nabrzeża w Siadle Dolnym. Uwielbiam bezpośredni kontakt i bliskość natury, wąskie kanaliki, siedliska ptaków i ta kompletna cisza, brak odgłosów miasta, a jedyne dźwięki to odgłosy natury. Polecam ten sposób wypoczynku każdemu, kto jeszcze tego nie spróbował.

J.D. - Jesteśmy przed świętami. Ma pani jakąś swoją popisową potrawę świąteczną, na którą przepis może zdradzić mieszkańcom naszej gminy?
R.W. - W naszej gminie mieszka wiele wspaniałych gospodyń, które w kuchni tworzą cuda. Jeśli zaś chodzi o mnie, to podczas świąt polegam na tradycyjnej polskiej kuchni, a więc klasyczny barszcz z uszkami, pierogi, ryba. Stosunkowo od niedawna robię wigilijne śledzie, nie jest to skomplikowany przepis. Do takich klasycznych śledzi w oleju z cebulką dodaję musztardę francuską, miód, cytrynę oraz przyprawę korzenną. Zapach cynamonu, goździków i imbiru rozchodzi się od razu po kuchni. I już czujemy święta w powietrzu.

J.D. - Chętni, którzy chcieliby działać z wami, gdzie powinni się udać?
R.W. - Mamy stronę www.kpgk.org  – tutaj każdy może znaleźć kontakt z naszym stowarzyszeniem. Zapraszamy też na fanpage na www.facebook.com/kpgk.org   

 

paczki kpgk 

 

Pin It