Spotkanie opłatkowe seniorów w Stobnie

W piątek 8 grudnia 2023 odbyło się już tradycyjne, coroczne Spotkanie Opłatkowe Seniorów, które zgromadziło kilkadziesiąt serdecznych osób z naszej lokalnej społeczności. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło nie tylko seniorów z naszej gminy, ale także zjednoczyło członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Powiatu Polickiego.  

Dnia Dziecka w Przecławiu [FOTORELACJA]

Wesoły i barwny dzień dla naszych najmłodszych mieszkańców przyniósł wiele radości i uśmiechów. 1 czerwca o godzinie 15:00 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyły się oficjalne gminne obchody Dnia Dziecka. Organizacja tego wydarzenia przyciągnęła zarówno małe, jak i większe dzieci, które mogły cieszyć się licznymi…

Rusza konkurs dla dzieci i młodzieży

Najmłodsze dzieci będą mogły wykazać się plastycznie, starsze fotograficznie, a młodzież będzie mogła nakręcić film. „Gmina Kołbaskowo oczami dzieci i młodzieży" - to tytuł konkurs organizowanego przez Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo, który rusza właśnie teraz i potrwa do końca maja. Dla zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.  

Zajączek odwiedził przedszkolaków

Na dzień przed przerwą Wielkanocną, zajączek stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo odwiedził maluchy w przedszkolach gminy Kołbaskowo. Nie zapomniał także o najmniejszych dzieciach w przecławskim żłobku. Były słodycze, upominki, uśmiechy na ustach oraz wspólne zdjęcia.  

"Barwy natury barwami życia" - finał projektu

Spotkania w świetlicach, warsztaty i nauka jak robić zdjęcia. Jakim sprzętem, w jakim oświetleniu i jakim plenerze? Potem wyjścia na łono natury, aby pokazać piękno otaczającej nas przyrody, lub wykonać ładne zdjęcia portretowe w terenie. Na koniec wystawy. Właśnie zakończył się projekt stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo pod nazwą "Barwy natury…

Przygotowaliśmy 250 paczek dla seniorów!

Za nami pracowity grudzień. Oprócz pomocy przy organizacji Mikołajek w Przecławiu i przygotowaniu paczek dla dzieci - nasze stowarzyszenie wraz ze sponsorami przygotowało 250 paczek dla najstarszych mieszkańców gminy. W połowie grudnia, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyło się pakowanie. Dzięki licznym pomocnikom, prace poszły ekspresowo.…
facebook_page_plugin

Bociany integrują !

bocianyW niedzielę wielkanocną do Warzymic przyleciał bocian. Jak co roku zajął gniazdo w pobliżu placu zabaw. Na dachu sąsiedniego domu zainstalowana została kamera umożliwiająca internautom podgląd tego, co się dzieje i dziać będzie w bocianim apartamencie. Przekaz na żywo umożliwili mieszkańcy Przecławia ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo : Grzegorz Smolicz i Zbigniew Roman.  

 

Na terenie naszej gminy są cztery „czynne” bocianie gniazda. Boćki przylatują do Warzymic, Karwowa, Barnisławia i Smolęcina. Jest jeszcze gniazdo w Siadle Górnym, które bociany próbowały zasiedlić, niestety jest ono niestabilne i potrzebuje najpierw wzmocnienia. Na ostatnim zebraniu wiejskim zapadła decyzja o konieczności wymiany platformy, tak by w przyszłym roku ptaki mogły się bez obaw zagnieździć. Do Warzymic bocian przylatuje od lat. Zajmuje gniazdo, naprawia je po zimie i …czeka na swą miłą.

- Nazwaliśmy go Beniamin, bo zawsze dajemy takie imię, jakie jest w kalendarzu w dniu przylotu Teraz obserwujemy z okna, jak zbiera drobne gałęzie i naprawia gniazdo. Specjalnie naszykowaliśmy z sąsiadem drobne patyki do kompostownika, żeby mógł je sobie zabrać do budowy – mówi pani Maria, która od 20 lat obserwuje i skrupulatnie notuje to, co się dzieje w gnieździe.

– Prawie zawsze boćki miały trzy, cztery młode. Jedynie w latach: 1995 i 2011 – młodych nie było. W tym roku, na dachu domu należącego do pani Marii, zainstalowana została kamerka skierowana na bocianie gniazdo. Umożliwia ona internautom podgląd na żywo wszystkiego, co się dzieje w bocianim lokum. Posadowiono ją na metalowym wysięgniku o wysokości przekraczającej trzy metry. Pomysł podglądu wyszedł od właściciela portalu Przeclaw24, Grzegorza Smolicza. W realizację projektu zaangażował się Zbigniew Roman z firmy AP Internet, która jest sponsorem tej wyjątkowej transmisji radiowej.

- Obraz z kamery nie jest jeszcze najlepszej jakości. W najbliższym czasie postaramy się go poprawić. Koniecznie musimy zminimalizować drgania spowodowaneprzez wiatr - mówi Grzegorz Smolicz, ze Stowarzyszenia KPGK – Zainteresowanie kamerą przerosło nasze techniczne możliwości, w pierwszym dniu było 1500osłon, obraz się zawieszał, ale walczyliśmy. Przy okazji dziękuję firmie AP Internet, która podjęła się realizacji tego trudnego zadania. Jestem także pełen podziwu dlaPani Marii, która od 20 lat szczegółowo dokumentuje wydarzenia w sąsiadującym gnieździe.

W dwa tygodnie po zasiedleniu gniazda, do Beniamin dołączyła piękna Ludosława. Bocianicę skusiły: okazałe lokum i jego czerwononogi budowniczy. W tej chwili można oglądać zaloty pary, które już niebawem zakończą się złożeniem jaj. Mamy nadzieję, że wylęgną się piękne młode boćki. Wiele osób, każdej wiosny, pilnie wygląda bocianów. Jeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w locie, to pewne, że tego roku będzie się nam wiodło. Jeśli będzie on stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Mówi się, że miejsca w którym gnieździ się bocian, nie opuszcza szczęście. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby ich w gminie przybywało, bo szczęścia nigdy nie za wiele.

Pin It